Postanowienia noworoczne. Czego sobie życzymy w nowym roku?

Postanowienia noworoczne. Czego sobie życzymy w nowym roku?

written by Agnieszka 11 stycznia 2017
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Początek czegokolwiek – a zwłaszcza początek roku – to czas, kiedy chcemy zmieniać życie na lepsze i kończyć z tymi zachowaniami, które nam nie służą. Dlatego nasze postanowienia noworoczne najczęściej przybierają formę „chcę czegoś więcej” (szczęścia, odpoczynku, pieniędzy) lub „chcę czegoś mniej” (kilogramów, zmartwień, wypalonych papierosów). Tradycyjnie wprowadzanie nowych zwyczajów w życie lub zrywanie z tymi niezdrowymi planujemy zacząć 1 stycznia. Niestety, statystycznie zapału starcza nam nie dalej niż dwa tygodnie.

Osiąganie celów zaczyna się od ich nazwania i wyznaczenia. Wiesz już, czego chcesz w nowym roku? Na czym najbardziej Ci zależy? Może warto skupić się na 2 – 3 najważniejszych dla Ciebie kwestiach – a potem wcielić plany w życie – krok po kroku? Krótko o tym, jak wyznaczać cele pisałyśmy już w poprzednim artykule. Możesz też zobaczyć, jakie są klasyczne błędy popełniamy nieświadomie przy tworzeniu postanowień noworocznych.
Trzy z nas – Agnieszka, Danka i Magdalena – mają co najmniej kilka postanowień na rok 2017, postanowiłyśmy się więc zastanowić, czy któreś są dla nas w jakikolwiek sposób wyjątkowe. Oto najważniejsze dla nas postanowienia na najbliższy rok. Mamy nadzieję, że na poniższej liście znajdziesz kilka dobrych pomysłów dla siebie :). Zwróć też uwagę, że nasze cele są bardzo konkretne i sprawdzalne: możemy w prosty sposób „zmierzyć” czy je osiągnęłyśmy, czy nie.

Patrząc zawsze przed siebie, myśląc o tym, jak zrobić jeszcze więcej, osiągniesz stan umysłu, w którym nie ma rzeczy niemożliwych.

— Henry Ford

Agnieszka – czas na planowanie + jeden cel na miesiąc!

Nowy rok to czas, w którym przyłożę się do bardziej efektywnego planowania moich działań (a przez to także skuteczniejszego realizowania celów!). Na pewno ułatwi mi to zaprojektowany przeze mnie planer tygodniowy – mam nadzieję, że Ty też z niego skorzystasz! Każdy wieczór będzie dla mnie momentem wyznaczania sobie priorytetów na kolejny dzień. Wtedy też dopiszę oraz przypomnę sobie, o realizacji jakich innych zadań (zwłaszcza tych ważnych, choć wcale niepilnych).
Mijający rok był dla mnie pięknym czasem osiągania różnych celów, z których pewne będę dalej realizować. Sporo w tym zasługi mojego Męża i jego cennych rad, z których postanawiam częściej korzystać 🙂 . Aby zwiększyć szansę kolejnych sukcesów, wybrałam strategię pracy nad jednym celem przez dany miesiąc, zatem moje noworoczne postanowienie na nowy rok to zrealizowanie co najmniej 12 celów 😉 W styczniu utrwalam nawyk ćwiczeń fizycznych: będą to poranne ćwiczenia rozciągające.

Projekt Lepiej - cele i postanowienia noworoczne

Danka – więcej zabawy!

Jak co roku, mam kilkanaście celów w różnych obszarów życia: relacje, czas wolny, finanse, kariera, zdrowie, wpływ na innych (ang. contribution) oraz moje prywatne osiągnięcia (zalicza się do nich Projekt Lepiej!). Jakiś czas temu zdałam sobie sprawę, że jestem zbyt serio… czyli za dużo pracy, za mało zabawy! W tym roku, pomimo ambitnych planów finansowych i związanymi z karierą, zamierzam skupić się na przyjemnościach! Co będzie dla mnie najważniejsze w 2017 i dlaczego?

Od kilku lat mieszkam w Norwegii. Norwegia to kraj piękny i idealny dla fanów outdooru, a jednak nie korzystam z jej uroków w takim stopniu, w jakim bym chciała. Mamy w domu masę map i folderów, czasem wzdychamy „och, musimy tam kiedyś pojechać’’… i nie jedziemy. W 2017 chciałabym zwiedzać więcej. Jak? Co drugi weekend być na wycieczce! Może wakacje w Norwegii?! Rowerem, na nartach, na piechotę, pociągiem i autobusem! W te wszystkie miejsca z folderów turystycznych, z listy UNESCO, w najlepszej piekarni, na najdłuższym moście, w najstarszym kościele, w budynku mojego ulubionego architekta. Dlaczego to postanowienie jest dla mnie najważniejsze? Kto wie, może pewnego dnia wyprowadzimy się z Norwegii i będę wtedy żałować, że nie korzystałam więcej z uroków Skandynawii, a żal za straconą okazją potrafi być bolesny 🙂

Magdalena – więcej spokoju i uważności

Uważam się za osobę temperamentną i łatwo „wpadam” na nowe pomysły, niekoniecznie doprowadzając je do końca… Na pewno wiesz, o co chodzi 😉 Przez większość życia myślałam, że to kwestia osobowości, jednak odkryłam, że można zbalansować swoje życie i emocje, bez utraty tożsamości i poczucia, że „to nie ja” (to właśnie poczucie zazwyczaj mocno stoi na przeszkodzie, gdy marzymy o zmianach w swoim życiu). Jak chce to osiągnąć? Mam trzy proste sposoby:

 • Regularna, codzienna medytacja. Medytuję metodą Vipassany i jestem zdecydowanie początkująca. W zeszłym roku zaczęłam medytować ze znajomymi i w grupie medytacyjnej, wciąż jednak nie była to regularna, codzienna praktyka. W tym roku zaczęłam już (przez te kilka pierwszych dni!) medytować codziennie rano. Rezultaty widzę od ręki: spokojniejszy umysł przez cały dzień!
 • Praca nad blogiem ProjektLepiej.pl. Dla mnie osobiście nasz blog jest ogromnym wyzwaniem. Wyzwaniem systematyczności, odwagi do publikowania swoich tekstów i organizacji tak, aby starczyło na wszystko czasu. W tym roku chciałabym ją usystematyzować – wyznaczyć sobie konkretne dni i pory, dedykowane tylko blogowi. Dodatkowo zawsze biorę coś dla siebie z tekstów Danki, Agaty i Agnieszki… Małymi krokami do wielkich zmian – to mi pasuje :).
 • Wczesne poranki. Idea, o której pisała Danka w artykule „Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem?” nie jest mi obca. Moje poranki są zazwyczaj dość wczesne, jednak… chciałabym, żeby były jeszcze wcześniejsze :). To czas tylko dla mnie – i chciałabym wykorzystywać go jak najlepiej. Mój plan na ten rok to rozszerzyć czas przed wyjściem do pracy o dodatkową godzinę, m.in. na medytację i pracę nad blogiem.

Jakie są Twoje noworoczne postanowienia? Co będzie dla Ciebie najważniejsze w nowym roku?
A może wcale nie czekałaś z rozpoczęciem realizacji swoich celów do tego okresu i już jesteś w drodze do swojego celu ? Podziel się z nami Twoimi doświadczeniami oraz sukcesami!

Co jeszcze warto zobaczyć?

 • Może do wyznaczenia sobie celów na przyszły rok zainspiruje Cię lista postanowień noworocznych stworzona parę lat temu przez internautów?
 • Dla książkoholików, bibliofili, ale także dla tych, którzy chcą czytać więcej książek polecamy książkowe wyzwanie Tygrysicy, która proponuje wyszukanie i przeczytanie książek, charakteryzujących się cechami zawartymi w liście. Propozycja Tygrysicy ma już rok, ale nie straciła ani trochę na aktualności i warto się na nią skusić! Od kilku lat możesz też dołączyć do podobnego wyzwania, tj. przeczytania 52 książek w danym roku (w wyborze literatury z pewnością pomoże Ci np. nasza Czytelnia)
 • Magdalena wspomniała o cudownych porankach i znalezieniu czasu dla siebie w „Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem”.

Bądź z nami!

Piszemy dla Ciebie, wiec chcemy wiedzieć, co myślisz! Zostaw nam swoją opinię i dobre rady w komentarzu.

Jeśli masz chęć podzielić się swoimi doświadczeniami, możesz wraz z nami tworzyć Projekt Lepiej. Ten blog jest dla Ciebie i chcemy, byś był jego częścią. Aby opublikować gościnny wpis na blogu, napisz na kontakt@projektlepiej.pl lub wypełnij nasz formularz kontaktowy.

Na Facebooku przypominamy o nowościach i dzielimy się treściami, które uważamy za wartościowe. Na Instagramie dzielimy się naszą codziennością, która – mamy nadzieję – będzie dla Ciebie źródłem inspiracji. Będziemy wdzięczne za Twoje „lubię to!” na facebooku – możesz to zrobić bezpośrednio na blogu w ramce powyżej po prawej stronie lub naszym profilu.

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, koniecznie zapisz się na Lepszy Newsletter

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
2 komentarze

Podobne wpisy

 • Cześć,
  Jak dla mnie przy celach najważniejsze jest znalezienie motywacji. Im potężniejsza tym lepiej.

  P.S.
  Dzięki za polecenie 🙂

  • Prosze bardzo 🙂 Z chęcią polecamy to, co warte polecenia 🙂