Wdzięczność: od Święta i na co dzień

Wdzięczność: od Święta i na co dzień

written by Agnieszka 21 grudnia 2016
 • 10
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

„Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…” Porządki świąteczne pewnie już za Tobą, prezenty kupione, składniki na pyszne, sprawdzone potrawy wigilijne czekają w lodówce. Czy to znaczy, że jesteś gotowa na Święta? Jak sprawić, by życzenia szczęścia i radości sprawdzały się w te Święta… i na co dzień? Kluczem do szczęścia jest wdzięczność!

 

Kto z wdzięcznością bie­rze, da­je w obfitości.
— William Blake

Merci, że jesteś tu!

Dzisiaj w sposób szczególny my – autorki Projekt Lepiej – dziękujemy Ci, że czytasz naszego bloga. Mamy wielką nadzieję, że motywuje Cię do podejmowania kolejnych kroków na drodze do pełniejszego i szczęśliwszego życia! Daj nam znać, jak Ci idzie!

Zanim zgłębisz temat, okaż swoją wdzięczność i podziel się tym wpisem z innymi!

fb ikonatw ikonag ikonap ikona

Projekt Lepiej - wdzięczność na codzień i od Święta cytat William Blake

 

Dlaczego życzymy sobie spokojnych Świąt Bożego Narodzenia?

Tradycyjne życzenia świąteczne przeważnie zawierają sformułowanie „spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia”. Każdy z nas chciałby spędzić ten czas w miłej atmosferze, bez kłopotów i trudności, jednak rzeczywistość jest zazwyczaj inna. Niestety, z różnych powodów święta są dla nas często umiarkowanie lub nawet bardzo stresującym okresem (o tym, dlaczego tak jest, przeczytasz więcej tutaj). Aby w tym roku było inaczej, spróbuj rozwinąć w sobie cnotę wdzięczności.

 

Więcej szczęścia na Święta

Praktykowanie wdzięczności jest, według danych naukowych, jednym z 10 najskuteczniejszych sposobów na budowanie poczucia szczęścia. Wdzięczność to uczucie, które pojawia się w nas, gdy dostrzegamy, że wszyscy i wszystko, co nas otacza oraz zdarzenia, które stają naszym udziałem, są dla nas dobre. Bardzo łatwo jest przyjąć większość dobrodziejstw, jakie otrzymaliśmy, jako pewnik: coś normalnego i oczywistego. Tego typu myślenie najczęściej przełamuje dopiero kryzys życiowy w postaci utraty zdrowia, sprawności, pracy, ukochanej osoby albo wolności. Pracując na co dzień z osobami niepełnosprawnymi, coraz silniej czuję wdzięczność, za to, że mam sprawne zmysły, kończyny oraz umysł. Także za to, że potrafię mówić i mogę komunikować się ze światem.

 

A co by się stało, gdybyś jutro została tylko z tym, za co byłaś dziś wdzięczna?

 

Projekt Lepiej Wdzięczność od Święta i na codzień cytat

 

Wdzięczność w relacjach

Pomyśl – w kontekście relacji, w jakich jesteś – kiedy i w jaki sposób ostatnio podziękowałeś bliskiej Ci osobie za jej obecność i dobro, które wnosi do Twojego życia? Wyrażanie wdzięczności podwyższa poziom pozytywnych emocji w relacjach, przyczyniając się do wzrostu poczucia szczęścia oraz wzmocnienia więzi. Może przyjąć postać codziennych działań i gestów, które pokażą, że doceniasz obecność tej Drugiej Osoby, jej starania o kształt oraz jakość Waszej relacji czy po prostu za to, jaka jest.

 

W całym życiu na­jis­totniej­sze jest to, czy przyj­mu­jemy rzeczy za oczy­wis­te, czy też z wdzięcznością.

— Gilbert Keith Chesterton

Oto kilka prostych i skutecznych sposobów na wyrażanie wdzięczności:

 1. Dziękuj za drobne i większe rzeczy, działania.
 2. Dostrzeż i doceń ciężką pracę, jaką wykonuje ta Druga Osoba.
 3. Powiedz, że jesteś z Niego/Niej dumny
 4. Wyraź wiarę w umiejętności tej Osoby.
 5. Uśmiechaj się częściej w kontakcie z Nim/Nią.
 6. Witaj Go/Ją, gdy wraca do domu czy z podróży.
 7. Spełnij prośbę czy życzenie Drugiej Osoby, o jakiej ostatnio lub długo mówiła.

Jak widzisz, powyższa lista zawiera naprawdę proste działania. Życie, a więc także Święta, to zbiór mnóstwa takich małych chwil i sytuacji, w których otrzymujemy od kogoś dobro, ale – niestety – często tego dobra nie dostrzegamy i nie przeżywamy świadomie (czyli nie czerpiemy z jego dobrodziejstw w pełni).

 Projekt Lepiej Wdzięczność od Święta i na codzien cytat Gilbert Keith Chesterton

 

Praktykuj wdzięczność na co dzień

Jeżeli jeszcze nie masz zwyczaju skupiania się i cieszenia z małych przejawów dobra w swoim życiu, chętnie pomożemy Ci to zmienić!

Po pierwsze, pamiętaj, aby zaglądnąć do nas na koniec roku – będziemy miały dla Ciebie niespodziankę! Aby niczego nie przegapić, zapisz się na nasz newsletter lub polub nas na facebooku!

Wszel­kie nieza­dowo­lenie z te­go, cze­go nam brak, płynie z bra­ku wdzięczności za to, co posiadamy.

— Daniel Defoe

Po drugie, postaraj się każdego wieczora (zaczynając od dzisiejszego) wyliczyć drobne i większe dobre rzeczy, które tego dnia Cię spotkały (wstałeś zdrowy, nie utknąłeś w porannych korkach, zjadłeś coś smacznego, ktoś przytrzymał dla Ciebie drzwi windy). Poświęć chwilę na spisanie kilku rzeczy, za które możesz być wdzięczna. Przebiegnij w myślach dzień przed zaśnięciem i postaraj skupić się na radosnych momentach, które były Twoim udziałem. Możesz też po prostu iść na spacer i zobaczyć, ilu ludzi wokół Ciebie nie ma ciepłego miejsca, w którym mogą spędzić noc, ilu jest takich, którzy nie mogą samodzielnie wejść po schodach albo nie mają za co kupić chleba. Mam nadzieję, że tak jak ja, przekonasz się, ile pozytywnych emocji oraz myśli potrafi wzbudzić te króciutkie, choć z początku może wcale nie proste, ćwiczenie!

Im więcej będziesz myśleć o tym, za co jesteś wdzięczna, tym więcej znajdziesz powodów do wdzięczności 🙂

.

Projekt Lepiej - wdzięczność na codzień i od Święta cytat Daniel Defoe

.

Bądź powodem do wdzięczności!

Włącz już dziś do repertuaru własnych zachowań drobne gesty wdzięczności: nie wymagają one często prawie w ogóle wysiłku fizycznego, jedynie trochę motywacji i dobrej woli, uważności w dostrzeganiu momentów na docenienie bliskich Ci osób oraz nastawienia na budowanie Waszego szczęścia. Zacznij już teraz: zrób dla bliskiej Ci osoby ulubioną kawę czy herbatę i podaj wraz z uśmiechem oraz słowem podziękowania za Jej obecność! Dzięki temu Wasze Święta na pewno będą szczęśliwsze 🙂

Pytania? Komentarze? Uwagi? Koniecznie zostaw komentarz pod przepisem!

Podziel się wdzięcznością z Najbliższymi i całym światem!

fb ikonatw ikonag ikonap ikona

Gdzie jeszcze warto zaglądnąć przed Świętami?

 

Bądź z nami!

Piszemy dla Ciebie, wiec chcemy wiedzieć, co myślisz! Zostaw nam swoją opinię i dobre rady w komentarzu.

Jeśli masz chęć podzielić się swoimi doświadczeniami, możesz wraz z nami tworzyć Projekt Lepiej. Ten blog jest dla Ciebie i chcemy, byś był jego częścią. Aby opublikować gościnny wpis na blogu, napisz na kontakt@projektlepiej.pl lub wypełnij nasz formularz kontaktowy.

Na Facebooku przypominamy o nowościach i dzielimy się treściami, które uważamy za wartościowe. Na Instagramie dzielimy się naszą codziennością, która – mamy nadzieję – będzie dla Ciebie źródłem inspiracji. Będziemy wdzięczne za Twoje „lubię to!” na facebooku – możesz to zrobić bezpośrednio na blogu w ramce powyżej po prawej stronie lub naszym profilu.

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, koniecznie zapisz się na Lepszy Newsletter

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)


 • 10
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 10
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
1 comment

Podobne wpisy