31 9
Na początku 2016 na stronie Instytut Zdrowego Żywienia, instytucji, która w Polsce zajmuje się ustalaniem norm żywnościowych, pojawiła się nowa piramida zdrowego żywienia… i aktywności fizycznej! Moim zdaniem jest o niebo lepsza od poprzedniej… ale wciąż nie jest idealna 🙂 Dlatego prezentuję dziś Lepszą Piramidę Żywienia! Co jest najważniejsze? Co spożywać i w jakich proporcjach? Zobacz sama 🙂
Nowa piramida żywienia i aktywności fizycznej IZŻ
Nowe zalecenia IZŻ są zgodne z zaleceniami WHO. W przeciwieństwie do poprzednich podkreśla się wagę aktywności fizycznej i picia dużej ilości płynów (wody). Ponadto nowe wytyczne propagują dietę ubogą w cukry proste i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze, za to bogatą w błonnik, a więc z przewagą warzyw, owoców i produktów zbożowych. Wszystko bardzo rozsądne i ze wszystkim się zgadzam, z małymi uwagami…
Co różni Lepszą Piramidę Żywienia od propozycji IZŻ?
- W Lepszej Piramidzie warzywa zajmują więcej miejsca. Warzywa i owoce powinny zajmować około ¾ wszystkiego, co zjadamy. Często przecenia się zapotrzebowanie na białka, tłuszcze czy weglowodany ze źrodeł takich jak chleb. To ważne, bo jednym z głównych zadań piramidy jest przedstawienie proporcji poszczególnych składnikow w diecie.
- W Lepszej Piramidzie nie znajdziesz chleba – a już na pewno białego pieczywa! Moim zdaniem zmusza to do kulinarnej kreatywności, czyli jedzenia większej ilości pestek, nasion, orzechów, kasz.
- W Lepszej Piramidzie nie znajdziesz mleka, zmniejszyłam też proporcje nabiału w diecie. Nie rozumiem, czemu IZŻ tak bardzo lubi nabiał. Ja też uwielbiam wcinać ser, ale uważam, że nie powinno się spożywać zbyt wiele produktów mlecznych – zwłaszcza mleka. Teoretycznie można przeżyć nie jedząc nabiału w ogóle albo jedząc go bardzo mało. Nabiał jest cennym źrodłem pełnowartościowego białka, jednocześnie jednak bardzo zakwasza organizm, a do tego w niektórych wypadkach wraz z nim łykamy niepotrzebnie hormony, zanieczyszczenia, pestycydy i antybiotyki (jeśli mleko nie jest od krowy z ekohodowli). Popularność mleka w Polsce zadziwia mnie niezmiennie.
- Dodałam informację o rodzaju tłuszczy, o których nie można zapomnieć: kwasach tłuszczowych omega 3 i omega 6. Na miejscu IZŻ podkreśliłabym, jakie dokładnie oleje trzeba przyswajać, bo butelka na szczycie piramidy IZŻ wygląda mi na popularny olej słonecznikowy. Chodzi o tłuszcze nierafinowane, tłoczone na zimno, zwłaszcza te, które dostarczają nam NNKT.
- Dodałam do piramidy poduszkę, by przypomnieć o odpowiedniej ilość snu jako magicznym skladnika zdrowego i szczęśliwego życia 🙂 U podstawy w piramidzie IZŻ leży ruch i woda. Myślę, że intencją IZŻ było tu zwrócenie uwagi na prawidłowe nawodnienie i dotlenienie organizmu, czyli ruch + woda… + sen.
Co sądzisz o Piramidzie Zdrowia Projekt Lepiej? Uwagi? Komentarze? Pomysły? Daj nam znać w komentarzu!
Co jeszcze warto przeczytać na temat zdrowego trybu życia?
- Żródło ilustracji Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej czyli oficjalna strona IZŻ, gdzie znajdziesz zalecenia dotyczące zdrowego odżywiania, wartości odżywczych produktów i zapotrzebowania na poszczególne składniki w diecie.
- W artykule Jak schudnąć… i nie tylko. Podstawy zdrowego odżywiania poznasz podstawy zdrowego odżywiania – prosto, praktycznie, w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem i naturą.
- Jak dbać o siebie i swoje samopoczucie? Polecam 3 sposoby na poprawę samopoczucia i więcej energii.
- Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrze nawodnić organizm, polecam przepisy na pyszne wody witaminowe Agaty Kułak.
- Zdrowy dzień zaczyna się od zdrowego śniadania! Co jeść o poranku? Artykuł Śniadanie mistrzów. Przepis na zdrowe śniadanie.
Bądź z nami!
Piszemy dla Ciebie, wiec chcemy wiedzieć, co myślisz! Zostaw nam swoją opinię i dobre rady w komentarzu.
Jeśli masz chęć podzielić się swoimi doświadczeniami, możesz wraz z nami tworzyć Projekt Lepiej. Ten blog jest dla Ciebie i chcemy, byś była jego częścią. Aby opublikować gościnny wpis na blogu, napisz na kontakt@projektlepiej.pl lub wypełnij nasz formularz kontaktowy.
Na Facebooku przypominamy o nowościach i dzielimy się treściami, które uważamy za wartościowe. Na Instagramie dzielimy się naszą codziennością, która – mamy nadzieję – będzie dla Ciebie źródłem inspiracji. Będziemy wdzięczne za Twoje „lubię to!” na facebooku – możesz to zrobić bezpośrednio na blogu w ramce powyżej po prawej stronie lub naszym profilu.
Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, koniecznie zapisz się na Lepszy Newsletter:
31 9
31 9